Sborník obsahuje příspěvky ze sekce trestního práva mezinárodní vědecké konference Olomoucké právnické dny, kterou pořádá každoročně Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.
Tématem jednání sekce trestního práva v květnu 2015 byla problematika alternativ v trestním právu, která je aktuální a společensky závažná. Trestní politika v novém tisíciletí se dostává do krize, neboť nedovede najít odpověď na problémy vedoucí k hromadnému výskytu sociálně patologických jevů včetně kriminality v rychle se měnící a globalizující společnosti. Ukazuje se, že ulpívání na tradičních formách trestní represe a tradičních způsobech projednání věci v trestním řízení nevede k žádoucím výsledkům. Růst počtu trestných činů a výskyt nových forem trestné činnosti s sebou přinášejí potřebu hledání alternativ ke starému systému trestání, jehož podstatným atributem byl nepodmíněný trest odnětí svobody.
Prvním příspěvkem je pojednání o trestním příkazu (prof. Jelínek). Autor rozebírá právní úpravu v minulosti, charakterizuje platnou právní úpravu a v závěru navrhuje deset námětů k právní úpravě trestního příkazu ve zcela novém trestním řádu. Následují dva příspěvky věnované aktuální otázce trestní politiky, tj. sankcionování právnických osob (prof. Šimovček) a alternativ trestního stíhání korporací v americkém právu (dr. Tobiášová). Ze zahraničních příspěvků sluší připomenout ještě studii prof. Záhory o kontrole výkonu alternativních trestů technickými prostředky ve Slovenské republice, příspěvek doc. Klátika týkající se dohody o vině a trestu, která také bývá řazena mezi formy alternativního vyřízení trestních věcí, a článek dr. Chrzczonowicze z Polska o mediaci jako prostředku restorativní justice v Polské republice.
Několik příspěvků je věnováno samostatným dílčím otázkám alternativ v trestním právu, ať se již týkají analýzy statistických údajů (dr. Coufalová), alternativního řešení trestních věcí mladistvých (doc. Ščerba), uzavření smíru ve slovenském právu (dr. Belovičová) a několika dalších otázek. Kritické názory na současný stav trestní legislativy ve svých příspěvcích reprezentují zejména Mgr. Kozák, poukazující na dvou vybraných legislativních návrzích, že obsahují velmi závažné nedostatky v koncepci, efektivitě a vhodnosti zvolených řešení, a dr. Lichnovský, zamýšlející se nad možnostmi zlepšení právní úpravy odklonů v trestním řízení v připravované rekodifikaci trestního řádu.
Štítky:
Sborníky konferencí,
Sborníky,
Trestní řízení,
Trestní právo