Snaha léčit choroby a napravovat vady či poruchy je stejně stará jako nemoci a postižení. Ovšem i tam, kde léčba není možná, lze usilovat o kvalitní výchovu, vzdělávání, osobnostní rozvoj a úspěšné začlenění handicapovaného člověka do společnosti. Relativně mladý obor speciální pedagogika se zrodil postupně právě při hledání optimálních přístupů, které jsou přitom používány. Tato úspěšná a vyhledávaná publikace ve svém druhém, aktualizovaném vydání přináší základní přehled oboru.
S handicapovanými lidmi se i v běžném společenském prostředí můžeme setkávat stále častěji – nejenom náhodně u lékaře, na ulici nebo třeba v kině, ale také ve škole či v zaměstnání. Zároveň jsme svědky výrazných proměn společnosti ve smyslu sociální, ekonomické, etnické i kulturní diverzi?kace, která nesouvisí jenom s migračními vlnami a dalšími vnějšími vlivy, ale také s vnitrospolečenskými procesy a trendy. Zejména proces celoživotního učení a trvalého osobnostního rozvoje se týká i postižených lidí, stejně jako všech ostatních. Díky speciální pedagogice lze tyto jedince vychovávat, vzdělávat a rozvíjet tak, aby i navzdory různým znevýhodněním byli schopni prožít kvalitní a smysluplný život.
Tomu se snaží napomoci i tato kniha, která je jako učební text určena především studentům souvisejících oborů na středních a vyšších odborných školách, a zejména na pedagogických, filozofických i dalších fakultách vysokých škol. Osobní setkání s různě odlišnými a znevýhodněnými lidmi bude pro studenty nevyhnutelnou zkušeností, a proto na ně potřebují být kvalitně připraveni. Publikace Speciální pedagogika díky svému zaměření přispívá k rozvoji oboru a k jeho popularizaci v odborné i širší veřejnosti.